Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt  |
Fiat auta
- Albea
- Brava
- Bravo
- Croma
- Doblo
- Ducato
- Idea
- Marea
- Panda
- Punto
- Sedici
- Seicento
- Siena
- Stilo
- Tipo
- Uno

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> fiat -> opisy -> panda ->


Fiat - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Fiat Panda | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

24.02.2009 |  Fiat Panda 1.3 Multijet.
Fiat Panda II Już półtora roku w polskich salonach Fiata na klientów czekają nowe Pandy. I nie czekają długo, bo auta te sprzedają się znakomicie mimo niezbyt imponującego dotychczas wyboru - tylko dwie i to bardzo do siebie zbliżone jednostki napędowe, tylko dwie wersje wyposażenia.
Tymczasem na zachodzie Europy, gdzie Panda stała się przebojem, klienci mogli wybierać także odmianę z dieslem. A popyt na auta z produkowaną w Bielsku-Białej wysokoprężną jednostką napędową od początku był tam bardzo duży. I właśnie na rynkach o wiele większych od naszego należało go najpierw zaspokoić. Tym bardziej że w polskich realiach różnica cen wersji benzynowej i wysokoprężnej w relacji do cen odpowiednich paliw jest zbyt duża. Diesel opłaca się tylko komuś, kto naprawdę dużo jeździ.

      Fiat Panda II W końcu jednak doczekaliśmy się i my. Niestety, najtańsza Panda 1.3 Multijet wyceniona została na 39,9 tys. zł - aż o 10,1 tys. zł więcej od podstawowej odmiany benzynowej. To dużo, a cóż takiego zaoferować może owa wersja? W czym lepsza może być od benzynowych, niewiele słabszych odpowiedników? Postanowiliśmy to sprawdzić w każdych warunkach.
W nadwoziu różnic nie widać, jeśli nie zwróci się uwagi na napis "Multijet" na pokrywie bagażnika. A więc tak samo łatwe zajmowanie miejsc na wysoko umieszczonych fotelach, to samo, bardzo dopasowane wnętrze, ale nie ciasne nawet dla wysokich kierowców.

      Fiat Panda II Pora zatem sprawdzić, jak to działa w praktyce. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce trzeba "ciszą uczcić pamięć Rudolfa Diesla", czekając na zgaśniecie kontrolki świec żarowych. W chłodny poranek trwa to tylko kilka sekund i tym bardziej budzi obawę o dźwięk, który się później rozlegnie. Przecież w małym nadwoziu trudniej skutecznie wyciszyć odgłosy silnika wysokoprężnego i odizolować go na tyle, by drgania nie szarpały całym autem. Tymczasem niespodzianka - nie ma wątpliwości, że to diesel, ale nie jest głośno, a we wnętrzu odczuwa się tylko lekkie drgania. Gdy silnik się rozgrzeje do pasażerów dociera już tylko basowy pomruk silnika.

      Fiat Panda II Jednostka 1.3, mimo że nadaje Pandzie lepsze osiągi niż jednostki benzynowe, sprintera z niej nie czyni. Jednak przyspieszenie do 100 km/h w 13 s pozwala na sprawne ruszenie spod świateł. Trzeba jedynie pamięta. - jak to w nowoczesnych turbodieslach - o głębszym wciśnięciu pedału gazu przy ruszaniu. W dużym, warszawskim ruchu auto zużywało ok. 5,6 l oleju napędowego na 100 km.
W Polsce autostrad ze święcą szukać, a Panda nie została zaprojektowana do naprawdę długich rodzinnych wojaży. Założyliśmy więc, ż w taką długą podróż wyruszą co najwyżej dwie osoby. I dobrze, bo wtedy tylną kanapę można złożyć, powiększając pojemność bagażnika z skromnych 206 do 860 1.

      Fiat Panda II By osiągnąć deklarowaną przez producenta prędkość maksymalną (160 km/h), trzeba się uzbroić w cierpliwość. Jednak przyzwoitą prędkość podróżną rzędu 120-130 km/h Panda osiąga bez trudu. Na najwyższym, piątym biegu silnik pracuje wówczas z prędkością obrotową 2800-3100 obr./min, a hałas nie jest uciążliwy. Na dłuższą metę bardziej dokuczliwy staje się raczej szum powietrza opływającego wysokie i nieco kanciaste nadwozie. Dobrze to świadczy o skuteczności wytłumienia jednostki napędowej, która zaczyna być głośna dopiero po przekroczeniu 3500 obr./min. Zużycie paliwa może się podobać, choć trudno je uznać za wyjątkowo niskie. 5 l/100 km to wynik niezły, ale osiągany i przez większe auta napędzane potężniejszymi dieslami. No cóż, aerodynamika nadwozia i konieczność wykorzystywania potencjału silnika w większym zakresie muszą przełożyć się na zapotrzebowanie Pandy na olej napędowy.

      Fiat Panda II Właśnie na zwykłych, dwukierunkowych drogach turbodiesel ujawnia najwięcej zalet. Tu ważniejsza od przyspieszeń i prędkości maksymalnej jest elastyczność silnika, wpływająca na bezpieczeństwo i komfort podróży. 70 KM mocy maksymalnej silnik osiąga przy 4000 obr./min, a najwyższą wartość momentu obrotowego (145 Nm) już przy 1500 obr./min. Odczuwalny wzrost przyspieszenia następuje, gdy wskazówka obrotomierza przekroczy 2000 obr./min. Taka charakterystyka pracy silnika powoduje, że wyprzedzanie wolniejszych pojazdów nie wymaga częstego sięgania do dźwigni zmiany biegów, a przy prędkości 90-100 km/h w samochodzie jest wręcz cicho. Pozytywnym zaskoczeniem jest niskie zużycie paliwa, osiągnięte bez jakichkolwiek wyrzeczeń - 4,2 l /100 km.
Trudno zaprzeczyć, że Fiat na deser zostawił najlepszą potrawę. Multijet jest najciekawszą wersją Pandy. Tyle tylko, że odmiany benzynowe, wyraźnie tańsze, nie są o tyle samo gorsze. Przeciętnemu nabywcy Pandy kupno diesia raczej nie będzie się opłacało - zwrot różnicy cen (ok. 10 000 zł) uzyskamy po ok. 100 000 km. Ale jeśli jednak ktoś może sobie na to pozwolić, powinien poważnie zastanowić się nad wyborem właśnie tej odmiany. Nie zawsze wszak ekonomia musi wpływać na przyjemność jazdy, nawet miejskim z założenia samochodem.

Na podstawie tekstu: Andrzeja Penkalli (Motor 14/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Fiat Panda II.

Fiat Panda II Fiat Panda II

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.