Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt  |
Fiat auta
- Albea
- Brava
- Bravo
- Croma
- Doblo
- Ducato
- Idea
- Marea
- Panda
- Punto
- Sedici
- Seicento
- Siena
- Stilo
- Tipo
- Uno

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> fiat -> opisy -> marea ->


Fiat - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Fiat Marea | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

04.01.2010 |  Fiat Marea - po latach.
Fiat Marea Gdy w 1996 roku Fiaty Bravo i Brava zostały uhonorowane tytułem "Samochód Roku", nikt nie przewidywał, że zbudowana na tej samej płycie podłożowej odmiana sedan - Marea, nie zdobędzie uznania klientów. Choć w Polsce samochód nie sprzedał się oszałamiającej liczbie egzemplarzy, rynek aut używanych pełen jest ofert odsprzedaży Marei. Nietrudno się domyślić, że zdecydowaną większość stanowią egzemplarze pochodzące z prywatnego importu, głównie z Niemiec. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie radzimy dokładnie sprawdzić taką ofertę. Nierzadko samochody do sprzedaży za naszą zachodnią granicą oferują rodacy...

      Fiat Marea Kokpit używanego kompaktowego Fiata ma prawo nosić ślady mijającego czasu.
Został wykonany z podatnych na zarysowania tworzyw. Dodatkowo mogą się na nim pojawić drobne pęknięcia. Jest to skutek działania promieni słonecznych. W tym przypadku nie świadczy to o niewłaściwej eksploatacji samochodu. Oczywiście kompletnie "rozklekotana" tablica przyrządów to wystarczający powód do odrzucenia oferty.
Obicia tapicerskie podstawowych wersji wyposażeniowych nie były najwyższych lotów - są mało przyjemne w dotyku, ale za to w miarę odporne na trudy eksploatacji. Gdy zamierzamy kupić samochód z indywidualnego importu, zwróćmy uwagę na wytarcie koła kierownicy oraz przebieg. Egzemplarz wyprodukowany w roku 1997, za Odrą przejechał nie mniej niż 160 tysięcy km. W przypadku, gdy właściciel twierdzi, że samochód ma dużo mniejszy przebieg, podatne na ścieranie koło kierownicy pomoże nam stwierdzić, czy mamy do czynienia z oszustem, czy też oferta jest okazyjna.
Warto uważnie przyjrzeć się karoserii. Blachy zostały dobrze zabezpieczone przed korozją, więc wszelkie jej ogniska mogą świadczyć o wypadkach w przeszłości. Nie trzeba się jednak przejmować niedokładnym montażem poszczególnych elementów karoserii. Według użytkowników, w dwóch identycznych egzemplarzach Fiata Marei można odnaleźć różne niedokładności montażowe (nierówne szczeliny).

      Fiat Marea Wnętrze Marei pomieści pięć osób, jednak komfortowi podróżowała nią będzie czteroosobowa rodzina. Szczególnie wersją Weekend czyli kombi, w której do wykorzystania mamy 500 l przestrzeni bagażowej (w sedanie jedynie 430 l). Co więcej, po złożeniu tylnej kanapy, Mareą przewieziemy nawet sporą lodówkę, gdyż wtedy przedział bagażowy powiększa się do 1550 l.
Konstruktorzy Fiata zastosowali w odmianie kombi ciekawy patent - odchylaną część tylnego zderzaka. Dzięki temu mamy możliwość obniżenia progu załadunku, co w przypadku cięższych przedmiotów ma istotne znaczenie.
Podczas jazdy kompaktowym Fiatem nie słychać zbytnio silnika. Zawieszenie miękko tłumi nierówności. Niestety, cierpią na tym właściwości jezdne, szczególnie w najdłuższej wersji kombi. W dynamicznie pokonywanych zakrętach Marea ma tendencję do mocnych przechyłów i podsterowności. Dlatego radzimy uważać, zwłaszcza podróżując z kompletem pasażerów i bagaży.

      Fiat Marea Najpopularniejszą jednostką napędową stosowaną w tym kompaktowym Fiacie jest silnik benzynowy o pojemności 1.6 l i mocy 103 KM. Silnik o takich parametrach wystarczy, aby rozpędzić sporych przecież rozmiarów samochód od 0 do 100 km/h w 11 s. Zadowoli się. przy tym niewielkim zużyciem paliwa - średnio około 7,5 l/100 km. Jednak kierowcy lubiący dynamiczną jazdę zgodnie twierdzą, że w ruchu miejskim spalanie może wzrosnąć do niebagatelnych 11 l/100 km. Ci, którym naprawdę zależy na imponującej wręcz w takim aucie dynamice, powinni poszukać rzadko spotykanej odmiany 2.0 z pięciocylindrowym silnikiem o mocy 155 KM. Jeden warunek - decydując się na tę odmianę trzeba zapomnieć o taniej eksploatacji.
W ofertach warto też wyszukać wersję z silnikiem wysokoprężnym JTD o pojemności 1,9 l i mocy 101 KM. Ważący 1255 kg pojazd z tą jednostką napędową pod maską jest całkiem dynamiczny (od 0 - 100 km/h rozpędza się w 11,1 s) i zużywa niewielkie ilości oleju napędowego - średnio około 5,5 l/100 km.
Silniki są trwałe, należy jednak bezwzględnie przestrzegać terminów wymiany wszelkich pasków, a w szczególności rozrządu. Według użytkowników, element należy wymieniać nawet częściej niż zaleca to producent w instrukcji obsługi.

      Fiat Marea Tym, czym Marea przyciąga najbardziej, jest z pewnością jej cena. Z jednej strony wysoka utrata wartości przez ten model Fiata to zmora pierwszych właścicieli, z drugiej strony jest to powód do zadowolenia dla osób poszukujących w miarę nowoczesnego, taniego w eksploatacji samochodu rodzinnego. Za 16 tyś. zł kupimy egzemplarz z silnikiem o pojemności 1,6 l wyprodukowany w 1999 r., natomiast za Mareę z wysokoprężnym silnikiem JTD z tego samego roku będziemy musieli zapłacić około 20 tyś. zł.
Dokładając do tego dobrą dostępność niedrogich części zamiennych (oryginalnych i zamienników), można przymknąć oko na niedoróbki jakościowe, drobne usterki i kiepskiej jakości plastiki. W końcu tego typu samochód ma być przede wszystkim ekonomiczny i praktyczny.

Na podstawie tekstu: Tomasza Korniejewa (Motor 40/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Fiat Marea.

Fiat Marea Fiat Marea Fiat Marea Fiat Marea

Fiat Marea

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.