Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt  |
Fiat auta
- Albea
- Brava
- Bravo
- Croma
- Doblo
- Ducato
- Idea
- Marea
- Panda
- Punto
- Sedici
- Seicento
- Siena
- Stilo
- Tipo
- Uno

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> fiat -> opisy -> idea ->


Fiat - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Fiat Idea | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

24.02.2009 |  Fiat Idea 1.3 Multijet.
Fiat Idea Fiat Idea, choć właśnie wchodzi na nasz rynek, taką zupełną nowością nie jest. Po raz pierwszy zaprezentowano go już dwa lata temu, na salonie w Genewie, tuż obok nowej Pandy czy raczej Gingo. Na zachodzie Europy samochód wszedł do sprzedaży ponad pół roku temu. A od kilku miesięcy w rodzimych salonach Lancii można oglądać (a nawet kupić) bardziej luksusowy odpowiednik Idei - Musę. Premiera zatem trochę spóźnioną, ale co się odwlecze…
Idea może się podobać. Na pewno nie jest awangardowa, ale spokojne, eleganckie linie nadwozia łatwo wpadają w oko. Nie przeszkadzają proporcje nadwozia - samochód jest wysoki, ale dość wąski i krótki, a mimo to nie sprawia wrażenia, jakby miał się zaraz przewrócić. Spore zaskoczenie towarzyszy zajęciu miejsca wewnątrz. Przestrzeni jest dużo więcej, niż wskazywałyby na to gabaryty auta. I to nie tylko na głowy (co można zrozumieć przy tej wysokości), ale też na nogi - co jest już niespodzianką. Czwórka pasażerów o wzroście 190 cm zmieści się bez trudu. Gorzej będzie z piątką - wnętrze jest. dość wąskie, środkowe miejsce na tylnej kanapie lepiej przeznaczyć na podłokietnik. Tylna kanapa kryje zresztą kilka niespodzianek. Oparcie składa się z trzech części, które można niezależnie składać. Jest też regulacja kąta jego pochylenia. Siedzisko dzieli się na dwie części, które można przesuwać, a całość można oczywiście złożyć. Ale już przy normalnym położeniu foteli pojemność bagażnika jest zupełnie przyzwoita i wynosi 320 l. Jak na minivana przystało, we wnętrzu jest mnóstwo schowków - na górze tablicy przyrządów, nad przednią szybą, na suficie, w sumie uzbiera się ponad 25. Dla większości trudno będzie znaleźć przeznaczenie.

      Fiat Idea Idea przejęła też kolejną zaletę minivanów - bardzo łatwy dostęp do wnętrza. Fotele zamontowane są wysoko, drzwi otwierają się szeroko, zatem wsiadanie nie wymaga żadnej ekwilibrystyki. Ułatwia to też np. montaż fotelika dziecinnego. Egzamin z funkcjonalności samochód zalicza bez problemów.
Wnętrze jest nie tylko funkcjonalne, ale także wygląda dość oryginalnie. Przede wszystkim za sprawą centralnego umieszczenia zestawu wskaźników. Takie rozwiązanie jest coraz częściej spotykane, ale wymienienie jego zalet jest trudne, może wręcz niemożliwe. Zegary powinny w końcu znajdować się przed kierowcą, a nie obok niego. O wiele lepszym pomysłem jest umieszczenie dźwigni zmiany biegów. Znajduje się ona wysoko na konsoli centralnej, dzięki czemu jest tuż pod ręką i ma małą długość. Szkoda tylko, że nie działa zbyt precyzyjnie. Kierowca nie powinien narzekać na pozycję za kierownicą. Siedzi się niezbyt wysoko, kierownicę można ustawiać w dwóch płaszczyznach, fotel także ma duży zakres regulacji. Przeszkadza jednak jego zbyt krótkie siedzisko i słabe wyprofilowanie oparcia. W czasie jazdy po zakrętach kierowca nieświadomie przytrzymuje się kierownicy.

      Fiat Idea Inna sprawa, że Idea nie powstawała z myślą o szaleństwach na serpentynach. Nie sprzyjają temu choćby "gumowato" pracujący układ kierowniczy i wyraźnie wyczuwalna podsterowność. Za to samochód zupełnie dobrze sprawdza się na naszych podziurawionych drogach. Zawieszenie łagodnie wybiera wszelkie wyrwy, wystające studzienki czy torowiska, a jest przy tym wystarczająco sztywne, aby samochód stabilnie utrzymywał tor jazdy. Po prostu udany kompromis. Do charakteru auta dobrze pasuje silnik testowanego egzemplarza - nowoczesny turbodiesel o pojemności zaledwie 1,3 l. Silniczek dysponuje wystarczającym zapasem mocy w średnim zakresie obrotów, dzięki czemu nie trzeba zbyt często korzystać z dźwigni zmiany biegów. Przy jeździe ze stalą prędkością jest przy tym dość cichy. Mocy zaczyna brakować dopiero na trasie. Samochód w miarę żwawo rozpędza się do 120 km/h, każdy kilometr więcej wymaga już długiego rozbiegu. Sprawne wyprzedzanie bez zmiany biegów raczej nie jest możliwe. Jak na tak mały silnik i tak nie jest źle. Zaakceptowanie osiągów przychodzi tym łatwiej, że zużycie paliwa jest naprawdę małe. Osiągnięcie średniego spalania na poziomie 5,5 l/100 km przychodzi bez problemów.

      Fiat Idea Jeden element Idei wyraźnie się jednak projektantom nie udał. Chodzi o lusterka zewnętrzne. Może i ładnie wyglądają, ale nie po to się je w samochodach montuje. Powinny wszak zapewniać dobrą widoczność do tyłu, a tutaj tak nie jest. To, że nie widać w nich żadnego samochodu, wcale nie znaczy, że za nami nic nie jedzie. W martwym polu spokojnie mieści się ciężarówka. Z przyczepą. Trzeba uważać przy zmianie pasa ruchu.
Idea to przede wszystkim samochód bardzo praktyczny. Nie wywołuje gwałtownych emocji, bo nie taka jest jego rola. Samochód przy wymiarach zewnętrznych typowych dla auta miejskiego zapewnia przestronność wnętrza typową dla kompaktów. W sam raz na codzienne dojazdy do pracy i okazjonalne dłuższe wypady.

Na podstawie tekstu: Bartosza Zienkiewicza (Motor 11/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Fiat Idea.

Fiat Idea Fiat Idea Fiat Idea

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.